Bir çok insan teninin alt tonunu bilinçsizce yarı yanlış yarı doğru kullanır.

Peki alt ten tonunu bilinçli kullanır ise ne olur ?

Alt ten tonumuzu bilinçli olarak doğru makyaj , doğru saç , ve doğru kıyafet seçimleri ile kombin uygulandığı zaman Vizajizm sanatı ortaya çıkar nedir bu Vizajizm ve mevsim kadınları ile nasıl bir bağlantısı olabilir dediğinizi duyar gibiyim.

Vizajizm, Fransızca Visage yani yüz kelimesinden gelir. En yalın anlamıyla tüm güzelliği ortaya çıkartma sanatıdır. Bu kavram 1930’lu yılların başında mimarlar ve kuaförler tarafından kullanılan bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır.

Herkesin teninde pigmentler vardır ve bu pigmentler sarı, kırmızı, mavi olarak üçe ayrılır.

Kırmızı pigment koyu alt tonunu,

Mavi pigmentler soğuk alt ten tonunu,

Sarı pigmentler sıcak alt ten tonunu temsil eder.

Bu pigmentler iki gruba ayrılır sarı, kırmızı, mavi rengin koyu tonları ve sarı, kırmızı, mavidi nin açık tonları

Açık pigmentler ilk bahar kadınını tanımlar, koyu pigmentler ise son bahar kadınını tanımlar.

Şimdi mevsim kadınlarına göre doğru Vizaj renkleri nelerdir biraz bunlardan bahsetmek istiyorum…

Yaz kadınları daha beyaz tenli,oldukça kızarmaya müsait bir tene sahip ve renkli gözlere sahiptir.

Sonbahar kadını buğday tenli,çok çilli,az yanan hassas bir cilt ve hafif renkli gözlü yani bal rengi,fındık rengi,turkuaz yeşili.

kış kadını, Asya kadını olarak da tabir edilir,koyu saç,koyu kaş,göz ve tene sahip , tenleri mat renklidir ve yoğun kalıcı bronzluğa sahiptirler.

ilkbahar kadını ise bakır tonları barındıran tenin altyapısında ağırlıklı olarak sarı tonu hakimdir,yüzünde hafif tüylenme yaşayan,hassas tenli kadınlardır.

İlkbahar kadını Saçlarda; kumral ile açık sarı arası, dore sarı, kızıl sarı renkler hakim olmalıdır. Kaçınılması gerekenler küllüler, koyu kestaneler, koyu bakır tonları mor renklerdir .Saç şekli olarak doğal hareketli saçlar ,bukleler hakim olmalı, erkeksi kesimler ,romantik şekiller tercih edilebilir.

Yaz kadınları Saçlarda koyu kumral ile açık sarılar hakim olmalı .Saç şekli olarak doğal romantik tarzı tercih etmeliler. Kısa saçlara hafif dalgalı,uzun saçlara dalgalı , bukleli , topuz ombre , röfle ve baleyaj tavsiye edilir. Saçlarda kaçınılması gereken sıcak doreler , mor , mor akaju , siyah renklerdir

Sonbahar kadını saçlarda; Kestane kızılı ile kumral bakır tonları sıcak yansımalı renkler olmalı , kaçınılması gerekenler ise siyah , beyaz küllü röfleler , açık ve yumuşak renkler , küllü ve irize tonları kullanılmamalı. Uygun saç şekilleri; belirgin bukleler , degrade kareler, yumuşak volümlü bukleler ve aslan yelesi gibi kabarık fakat doğal saçlar olmalıdır. Kesinlikle kaçınılması gereken şekiller; düz şekiller ve volümsüz saçlar.

Kış kadını saçlarda; katlı küt kesimler, asimetrik kesimler, düz saçlar, topuzlar ve örgüler, avangart modeller sizin için en uygun modellerdir. Kış kadınına yakışan saç renkleri; küllü kumral, morumsu kızıl ve küllü platin soğuk ombreler, kumbeji. Kaçınılması gereken renkler; kızıllar, yumuşak sarılar, bakırlar. Model olarak ise çok sade ve doğal tarzlardan kaçınmalıdırlar.

evet buraya kadar okuduysanız söyleyen bakalım şimdi siz hangi mevsimin kadınısınız :))