Ombre Nedir, Nasıl Yapılır? 

Yıllardır en ilgi gören saç trendleri arasına ismini altın harflerle yazdırmayı başarmış ombre renklendirme tekniğini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

2007 yılında hayatımıza girdiğinden beri saç trendlerindeki sarsılmaz tahtını kaybetmeyen ombre, saç renginde radikal değişikliklere gitmeden tarzına yenilik katmak isteyen birçok insanın ilk tercihidir. Saçlarınız güneşten açıldığında oluşan tonları seviyorsanız, doğal ve ışıltılı görünen saçlara kavuşmak istiyorsanız, ombre renklendirme tekniği tam size göre bir seçenek olabilir. Ombre, her saç rengine kolaylıkla uygulanabilen ve her yüz şekline uyum sağlayabilen bir tekniktir. Siz de bu teknik sayesinde saçlarınızda doğal ton geçişleri yaratabilir, saçlarınızı daha dolgun ve ışıltılı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Nasıl mı? Haydi birlikte göz atalım: Ombre nedir, nasıl yapılır? 

Ombre Saç Nedir?

Ombre, Fransızcada gölge anlamına gelen bir renklendirme tekniğidir. Bu işlem esnasında saçların boyları ve uçları, saçın mevcut renginden daha açık tonlara boyanır. Hangi tonlar tercih edilirse edilsin, amaç doğal ve uyumlu ton geçişleri yaratmaktır. Başka bir deyişle, ombreyi meç ya da röfle gibi tekniklerden ayıran en önemli nokta, doğal geçişlerin ön planda tutulmasıdır. Saç dipleri mevcut renginde bırakılırken saç boylarına ve uçlarına gitgide açılan degrade bir ton geçişi uygulanır. Böylelikle saçlar daha ışıltılı, canlı ve modern bir görünüme kavuşturulabilir.

Ombre Nasıl Yapılır?

Ombre yapımı esnasında öncelikle saçlarda yaratılacak ton aralığına karar verilir. Bu noktada seçim tamamen size aittir. Dilerseniz saçlarınızın doğal renginden 1-3 ton açık renkleri tercih ederek son derece doğal ve hafif ton geçişleri oluşturabilirsiniz. Daha sıra dışı bir görünüm tercih ediyorsanız, saç uçlarınızın saç diplerinize oranla çok daha açık bir tonda boyanmasını sağlayabilir ya da doğrudan mavi, pembe ve yeşil gibi renkli ombre saç boyası çeşitlerini deneyebilirsiniz. 

Ton aralığı belirlendikten sonra, saçların boyanacak tutamlarına krepe uygulanır. Krepenin yoğunluğu saçlardaki ışıltı miktarını da belirler. Krepe yoğunlaştıkça ton geçişi daha belirsiz ve hafif görünürken az krepe uygulanan saç tutamlarındaki geçiş keskin ve yoğun ışıltılı olur. Krepe işlemi tamamlandığında belirlenen saç tutamlarına balyaj uygulanarak renklendirme işlemi sonlandırılır. 

Ters Ombre Nedir?

Klasik ombre tekniği, saç diplerinden uçlarına doğru açılan bir ton geçişi yaratmayı amaçlar. Ters ombre tekniğinde ise saç uçlarından yukarı çıktıkça koyulaşan bir ton geçişi söz konusudur. Ters ombre işlemi esnasında saç diplerine balyaj uygulanır. Özellikle gri, platin sarısı, pembe, yeşil ve mavi gibi belirgin tonlar, bu teknikte sıklıkla kullanılır.

Ombre Kimler İçin Uygundur?

Ombre, saçlarında doğal görünümlü ışıltılar ve ton geçişleri oluşturmak isteyen herkes için uygun bir seçenek olabilir. Ancak saçlarınız işlem öncesinde çok yıpranmışsa ombre tekniğini denemeyi bir süreliğine erteleyebilirsiniz. İşlem esnasında saç tellerinize boya ve krepe uygulanması, hâlihazırda yıpranmış olan saçlarınıza zarar verebilir. Ombre işlemi öncesinde saçlarınıza nemlendirici bir bakım rutini uygulayabilirsiniz.