Egzama, cildin kuruma, kaşınma ve şişliğe neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Saç diplerinde oluşan egzama, saç derisi ile ilgili bir sorundur ve genellikle kuruma, kaşınma ve şişliğe neden olur.

Saç diplerinde egzama oluşmasının nedenleri arasında stres, alerjiler, saç bakım ürünleri, saç boyaları ve saç kurutma makinesi kullanımı gibi faktörler yer alabilir. Bu nedenle, saç diplerinde egzama oluşmasını önlemek için, saç bakım ürünlerini dikkatli seçmeli, saç kurutma makinesini sıcak ayarı düşük kullanmalı ve saç boyası kullanmadan önce alerji testi yaptırmak gerekir.

Saç diplerinde egzama oluşmuşsa, saçınızı yıkarken suyun sıcak olmamasına dikkat etmeli, saçınızı kuruturken makine kullanmak yerine doğal yollarla kurutmalı ve saç bakımı için yumuşak, alerjik olmayan ürünler kullanmalısınız. Ayrıca, saç diplerinizi nemlendirmek için yağlar veya nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Eğer saç diplerinde egzama oluşmuşsa ve kaşınma ve şişliğe neden oluyorsa, doktorunuza başvurmalı ve onun önerilerini uygulamalısınız. Ayrıca, saç diplerinde oluşan egzama için doktorunuz tarafından reçete edilen kremleri kullanabilirsiniz.

Son olarak, saç diplerinde egzema oluşmasını önlemek için genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli, stresi azaltmalı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanmalısınız.

Saçlarda kepeklerle başlar dert…

yaşayan bilir, acı yendiğinde oluşan dayanılmaz yanma ve kaşıntı hissiyle devam eder. Kaşınmalar bitmez, saç derisi pul pul olur, güzelim saçlar tel tel düşer, kepekler koyu renkli giysilerin omuzlarına bir şampuan reklamı edasıyla ışıl ışıl parlar:)

Derttir egzama. Hijyenle hiçbir alakası olmayan, kesin çözümü olmayan, ancak neyse ki bulaşıcı da olmayan bir derttir. Kesin çözümü bulunmadığını söylemiştim; gel gelelim cilt doktorlarının notlarında egzamanın etkilerini azaltan, sizi rahatlatan birçok ilaç ve tedavi yöntemi de mevcut neyseki.

Aşağıda sıralayacağım 6 yolu cilt doktorunuzun önerdiği tedavilerin yanında uygulamanızı öneriyorum.

1.Alkol içeren saç bakım ürünlerinden uzak durun.

lise deki kimya derslerimizi hatırlayalım; alkol, yağı çözer. Doğal olarak alkollü saç bakım ürünleri de cildinizde bulunan koruyucu yağ tabakasını çözer, zarar verir. Bu da zaten egzama sebebiyle kurumaya meyilli olan cildinizin daha çabuk kurumasına, pul pul dökülüp kaşınmasına sebep olur…

2.Yıkanırken saçlarınıza nazik davranın.

Tüm vücuda hatır hutur girişilen hamam kültüründen, kalıp sabunla yıkanma geleneğinden geldiğimizin farkındayız. Ancak iş egzamaya vardıysa, bu alışkanlıklarımızı değiştirmemizin vaktidir. Saç derinizin hassas yapısı egzama yüzünden daha da narinleşir. Parmaklarınızla sertçe bastırmanız, kafanızı çok sert ovalamanız bu saç derinize ve koruyucu yağ tabakasına zarar verir; üstelik egzamanın etkilerini de arttırır.

3.Katiyen kaşımayın!

İşte en zorlusu, ama belki de maddelerimizin en önemlisi.

Egzama kaşıntısı vurduğunda işlerin ne kadar zorlaştığını çok iyi biliyorum (bende yağlı egzamadan çok çektim). Ancak kaşımak her şeyi çok daha kötüye götürüyor, aklınızda bulunsun. Kaşıdıkça zaten narinleşen saç derinize zarar veriyorsunuz, hattâ zaman zaman kanamasına sebep oluyorsunuz. Bu hem egzamanın etkisini arttırıyor, hem de kanamalar egzamalı bölgelerin yayılmasına sebep olur.

4.Selenyum sülfit maddesi bulunduran şampuanlar kullanın.

Sırada şampuanların arkasındaki içerik listesinde ismini aradığınız an sizi kimya bilimiyle ilgili biri gibi gösterecek bir maddemiz var. Adı da selenyum sülfit!

Selenyum sülfit, egzamaya sebep olan mayaları yok eder, sizi egzamadan mümkün olduğunca kurtarır. Ancak aynı şampuanların saç derisinde kuruluk ya da yağlanma, saç dökülmesini hızlandırma gibi yan etkileri de vardır, hatırlatmak isterim. (Bu yüzden ‘mümkün olduğunca’ dedim)

5.Çay ağacı yağı dostunuzdur.

Çünkü çay ağacı yağı mantarlarla mücadele edebilir, egzama tedavisinde etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Kaşıntı krizi baş gösterdiğinde saçlarınıza seyreltilmiş çay ağacı yağı ile masaj yapabilir, ya da günlük olarak %5 oranında çay ağacı esansı içeren şampuanlardan kullanabilirsiniz.

6.Bal!

Son olarak her derde deva bal var sırada…

Bal, egzama için bir tedavi yöntemi değildir. Ancak antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri sayesinde egzama yaralarını hafifletebilir, kaşıntıları giderir, deri dökülmelerinin mümkün mertebe önüne geçer. %90 bal ve %10 su oranı ile hazırladığınız karışımı 2-3 dakika boyunca egzamalı bölgelere uygulamanız, ardından ılık suyla durulamanız yeterli!