Günümüzde saç sağlığını ilgilendiren hastalıklar oldukça artmış durumda. Sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak için doğru şampuan ve saç bakım ürünleri kullanılmalıdır bu çok önemli bir detay. Bunun yanı sıra yanlış ürün kullanımı nedeniyle kepeklenme ve saç dökülmesi de meydana geliyor bu çok sık görülen bir durum . Özellikle son yıllarda saçkıran çok fazla görülüyor bunun başlıca sebepleri arasında ilk sırada stres yer alıyor erkeklerde daha sık görünen bu deri hastalığı Tıbbi adı ile alopesi areata denilen saçkıran kişinin saç, kaş, kirpik ve ya sakal gibi tüylü alanların aniden dökülmesi ile ortaya çıkıyor. Saçkıran ise ağırlıklı olarak gençlerde ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde kadınlardan daha fazla görülen saçkıran daha çok 40 yaş altında insanlarda görünüyor 

Saçkıran Neden Olur?

Günümüzde saçkıran hastalığı çok fazla görülüyor. Özellikle erkeklerde görülen saçkıran deri hastalığının nedeni kesin olarak bilinmiyor bu deri hastalığını geçiren kişilerin başlıca benzer özellikleri arasında stres ve genetik tekrar dikkat çekiyor. Saçkıran deri hastalığının kesin olmamak ile birlikte otoimmün nedenlerden kaynaklandığı da bilinmektedir.

Bu otoimmün hastalıklar genel olarak vücudun kendi hücre ve dokularını yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkıyor. Genel olarak bağışıklık sistemi kişilerin kendi hücrelerine saldırarak bu hastalığı ortaya çıkarır. ilk olark kızarma kaşıntı ve sonrasında bölgesel eşit olmayan halkalar halinde Saç dökülmesine yol açar. dökülmeye başlangıç sebebi bağışıklık hücreleri saç köklerine saldırırlar. Saçkıran hastalığı çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Saçkıran olan bir anne babanın çocuklarında da bu hastalığın görülme olasılığı çok yüksektir. 

Nasıl Geçer?

konunun başında da söylediğim gibi Genellikle erkeklerde görülen saçkıranın belirtileri görüldüğü andan itibaren mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. cildiye uzmanı tarafından saçkıran tedavisi planlanır. Bu tedavide amaç hastalığın ilerlemesini durdurarak belirtileri de azaltmaktır. Saçkıran hastalığında erken teşhis konulması çok önem taşır.

Erken belirlenen hastalık tedavisinde steroid grubu ilaçlar kullanılmaktadır. Steroid ilaçlar çoğunlukla krem veya losyon olarak uygulanmaktadır. genellikle %90 oranında bu tedaviler başarılı sonuçlar verir. Kremler ve losyonlar ile uygulanan ilaç tedavisinin ardından tedavi başarısı düşük görülür ise cerrahi müdahalelerden de yararlanılabilir. İlaç tedavisinin ardından duruma göre kafa derisine enjektör ile ilaç uygulanabilir. Göz çevresi için yapılacak ilaç uygulamaları göz sağlığı için riskli olabilir. O nedenle dikkatli olunmalıdır. Saçkıran çoğunlukla ilaç ve immünoterapi adı verilen bir yöntem ile de tedavi edilebilir. 

Saçkırana İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Saçkıran deri hastalığının önlenmesi için saç bakımına çok dikkat edilmesi gerekir. Hem kadınlar hem de erkekler saçlarının dökülmemesi ve saçlarının gür görünmesi için doğru bakım metotlarını kullanmalılar. Günümüzde saçkıranın sebepleri tam olarak bilinmese de saç dökülmesinin beli başlı nedenleri bulunmaktadır. Özellikle genetik faktörler, stres, psikolojik problemler, yaşlanm, beslenme vitamin eksiklikleri nedeni ile saçkıran ortaya çıkmaktadır.

Saç terapinde kullanılan kimyasallar ile kronik hastalıklar da saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır. Saçkıranı ortadan kaldırmak için doğal yöntemler var mı? varsa tavsiye edilir mi? derseniz evet var ve bunlar evde kullanılabilir. Özellikle sarımsak ve soğan kürü saçkıran hastalığının tedavisinde kullanılır. sarımsak ve soğandaki antibiyotik deri altına emilimini yoğunlaştırmak için bu küre limon da eklenebilir limondaki sitrik asit deriyi tahriş eder soğan ve sarımsağın içindeki antibiyotik deri altına daha fazla geçer Bu üç malzeme karıştırılıp deri hastalığının göründüğü bölgeye kenarlarına taşarak kafa derisini uygulanır. Yaklaşık 20 dakika bekletilen kür iyice ılık su ile durulanır.  her gün akşam yatmadan önce tekrarlana bilir. hatta benim tavsiyem sabaha kadar bekletip sabah yıkanması olacaktır bu uzun bekleme süresi uykuda metabolizmanın daha çok çalışmasından sebep etkiyi artıracaktır.

Saçkıran deri hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Saçkıran deri hastalığı genel olarak karakteristik ve kişiden kişiye farklı şekillerde ve farklı bölgelerde kendini gösterir. Saçkırandan etkilenen bölgede cilt sağlıklı olmasının yanı sıra ciltte iltihap lı bir durum da olmaz. Saç dökülmesi çoğunlukla kafa derisinde başlar ama dediğim gibi karakteristik olarak kişiye göre farklılıklar gösterebilir kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık tüylerinde saçkıran deri hastalığı olabilir. Ayrıca tırnak yapısında da değişiklikler meydana gelebilir. Hastalığın gidişatı genel olarak değişiklik gösterebilir ve tekrarlayabilir. 

Saçkıranı Geçiren Doğal Yöntemler

Günümüzde saçkıran deri hastalığını geçiren pek çok farklı doğal yöntem uygulaması yapılabiliyor. Özellikle hindistan cevizi ve havuç meyve suyu şeklinde hazırlanır. Bu karışım masaj yapılarak saç bölgesine uygulanır. dökülen bölgede Saçlarda uzama başlayana kadar bu işlem haftada bir defa uygulanır. Ayrıca pirinç ve elma sirkesi ile de karışım hazırlanabilir. Pirinç ve elma sirkesi ile saç derisine masaj yapılır. Sonrasında ise yaklaşık 5 dakika ılık su ile saç derisi durulanır. Bu işlem haftada bir defa tekrarlanır.