“Usturalarla çalışması çok eğlencelidir, tasarımcıya makasla gerçekleştirmenin güç olduğu güzel şekilleri ve dokuları yaratabilme imkanı verir,”
Pek çok saç tasarımcısı usturayı kullanırken rahatsız olur, çünkü güzel ve temiz bir uç yaratmak için açıyı nasıl ayarlayacaklarını yeterince anlayamazlar.
İşin aslı, tasarımcılar ustura kesiminin altın açısını birkaç dakikada öğrenebilirler. Bu şekilde sonuçlar daha keskin ve sadece usturanın yaratabileceği güzellikte ortaya çıkar.  
Ustura kullanırken usturayı kutikülün üzerinde yan yatırarak yıpranmış ve zayıf bir saç yaratmamak için açının kesime net ve keskin bir şekilde ayarlanması 

  1. Dikey ya da Sağ Açı – Bıçak kütikül katmanını parçalar ve kabarık, yıpranmış bir etki yaratır. 
  2. Düz – Bıçak saçı kesmekte zorlanır ve kırılmış saç uçlarına benzeyen çok ince, narin bir uç yaratır. 3. 45 Derecelik Açı: Altın Açı– Bıçak saçı çok kolay ve temiz bir şekilde keserek küt, keskin bir uç ve yumuşak ve pürüzsüz bir yüzey efekti yaratır her. saç için yeni bir ustura bıçağı, kulanılması gerekir körelmiş bir ustura ucu 45 derecelik bir açıda bile olsa saçtaki kütikil tabakasına zarar verir bıçak ve saçın sürtünmeden kaynaklı saç uçları yanar ve kabarır.