Bir küt saç kesimini modernize etmenin yollarından biri saça doku kazandırmaktır. Bazen kuaförler saçın tasarımına yoğunlaşmışken doku vermeyi ihmal edebilirler. Pek çok gereç ve yolla doku yaratmak mümkün. Hangi gerecin ve tekniğin kullanılacağı yaratılmak istenen sonuca göre değişiyor, çünkü her biri saç modelini ve hareketini farklı etkiliyor. 
“Ağır bir çeper söz konusuysa daha hoş bir sonuç için saçın ağırlığını alan ve kusursuz katlar yaratan nokta kesim ya da makas kaydırmalı kesim uygulamanız gerekiyor. 
..
..
.. Nokta Kesim.
Nokta Kesim tekniği yumuşak bir doku yaratmak için saç uçlarındaki ağırlığı ortadan kaldırmak ya da daha kusursuz bir görünüm için saçta kademeler oluşturmak üzere uygulanır.

  1. Kaydırma tekniğini uyguladığını makası küt kesimde kullanırken saçın dokusunu takip etmek saçta oluşabilecek külçe gibi görünümü önler. Kademeli bir görünüm için kullandığınız makas, bir anda fazla miktarda saçı almadığı için çok daha hoş bir etki yaratır

Kaydırma kesim saçın içinden dışına çalışmayı gerektirir ve ağırlığı alarak daha stratejik ve doğru bir tasarıma imkan verir. 

  1. Kaydırma kesim makasının açısını değiştirmek tekniği daha da açığa çıkarır ve saçın dokusunu takip etmek daha hoş sonuçlar yaratır. 
  2. Derecelendirme (kademelendirme) makası daha zayıf bir görünüm yaratırken, saçın dokusuna göre makasın açısı önemlidir